Obravnavanje otrok s težavami v odraščanju zajema pomoč otrokom in mladoletnikom pri prepoznavanju in reševanju težav v odraščanju, med katerimi je najpogostejša šolska neuspešnost, neprimerno vedenje v šoli in doma, begi, pohajkovanje, zlorabe psihoaktivnih substanc, težave z nekemičnimi oblikami zasvojenosti...
Običajno se CSD vključi v obravnavo otroka oz. mladoletnika na pobudo šole, obvestila policijske postaje ali pa na podlagi želje staršev; ko starši sami zaprosijo center za pomoč.
Naloga CSD je ugotoviti in opredeliti težave (pogovor z otrokom oz. mladostnikom in starši; morebitno sodelovanje s šolo) in oblikovati možne načine njihovega reševanja. Pomembno je raziskati socialno mrežo otroka/mladostnika, najti v okolju, v katerem otrok živi, ustrezno pomoč. Pri tem je pomembno, da se otroku/mladostniku najprej zagotovi vsa možna pomoč v domačem okolju, kar pomeni, da se povabi k sodelovanju starše (možne so vključitve v svetovalne oblike pomoči; svetovalno delo s starši) in druge institucije (v katerih je otrok oz. mladostnik morebiti že obravnavan).